Powiat Radziejowski

Data

11.03.2021

Imieniny

Benedykta, Edwina, Konstantego

Wyszukiwarka

Opcje wyszukiwania     

Odnośniki

Banery

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zobacz mapę powiatu
Związek Powiatów Polskich
Aplikacja Poznajcie Kujawy
Wspieraj lokalnie - program do rozliczeń PIT
Lokalna Grupa Działania
ŚDS
ZAZ

Nawigacja

Kultura / Izba Regionalna /

BIP

Treść

» Zarys historyczny

Pierwsze eksponaty do Izby Regionalnej zaczęto gromadzić wraz z powstaniem Towarzystwa Miłośników Kujaw (1961/1962). Zbiory zmieniały swoje miejsce na przestrzeni 55 lat wielokrotnie. Początkowo znajdowały się w Ratuszu, później w ZSM na Rynku, w latach 1970-1976 w ZSM (ul. Kościuszki), 1976-1982 w budynku Cechu Rzemiosł Różnych (ul. Kruszwicka), 1982-1989 w trzech pomieszczeniach Ratusza, 1989-2002 na parterze Urzędu Miasta, od 2002 roku Izba przez dwadzieścia cztery lata mieściła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie. Dzięki wielkiej determinacji władz TMK, władz Miasta Radziejowa, dużej życzliwości i przychylności ks. proboszcza parafii p.w. WNMP Ireneusza Mrowickiego siedzibą Izby Regionalnej i TMK stał się od 15 września 2016 roku budynek Starej Plebanii przy ul. Kruszwicka 1. Administratorem budynku jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 lutego 2017 roku. Izba Regionalna powstała i funkcjonuje dzięki wielkiemu zaangażowaniu Zarządu, członków TMK, ale także dzięki darczyńcom. Zbiory są wielotematyczne. Gromadzone są zabytki z regionu Kujaw, ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Radziejowa, a także najbliższych okolic.

Izba dziś

Eksponaty są rozmieszczone w pięciu pomieszczeniach.

  • Sala edukacji regionalnej z bogatym księgozbiorem ziemiańskim pochodzącym z dworów Janusza Wildego z Latkowa, Stanisława Stopczyka z Kalinowca i Józefa hrabiego Skarbka z Osięcin, a także księgozbiór regionalny. Są tu także poplenerowe obrazy przedstawiające Radziejów, rzeźby Stanisława Gulczyńskiego, stare zegary, fotografie. W sali odbywają się konkursy, prelekcje, wystawy, lekcje muzealne, zajęcia rękodzieła.

  • Sala druga to Izba kujawska ze sprzętami i przedmiotami związanymi z życiem codziennym- przygotowywaniem posiłków, praniem; są tu naczynia kuchenne, kolekcja fajansu.

  • Sala trzecia to Sień. Są tu sprzęty i narzędzia używane w gospodarstwie domowym i w obejściu- kierzanka, maglownica, nosidła do wody, kolekcja lamp naftowych czy żelazek.

  • Sala czwarta to Alkierz. Pomieszczenie to pełni funkcję salonu. Są tu skrzynie wianne, kufry podróżne, łóżko i kołyska, tradycyjny stół krzyżak i krzesła. Jest tu tzw. ,,święty kąt”, pod sufitem wiszą pająki. Jest foto-galeria poświęcona Franciszkowi Becińskiemu i Zespołowi Kujawy.

  • Sala piąta to Sala Historyczna. Są tu bogate zbiory dotyczące historii miasta i okolic, eksponaty archeologiczne, znaleziska z okresu II wojny światowej, mapy, numizmatyki, fragmenty macew. Eksponaty budzą w odwiedzających Izbę Regionalną poczucie tożsamości lokalnej, poczucie więzi z tradycją naszego regionu.

 

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie

ul. Kruszwicka 1, 88-200 Radziejów

tel. 530 177 203

e-mail:

tmkradziejow@gmail.com

biuro@tmkradziejow.pl

Dni i godziny otwarcia Izby dla zwiedzających:

wtorek 10:00-15:00,

czwartek  10:00-15:00,

sobota 10:00-13:00

Gminy powiatu

Gmina Bytoń
Gmina Dobre
Gmina Osięciny
Gmina Radziejów
Gmina Topólka
Gmina Piotrków Kujawski
Miasto Radziejów
Województwo Kujawsko-Pomorskie

Stopka