Powiat Radziejowski

Data

11.03.2021

Imieniny

Benedykta, Edwina, Konstantego

Wyszukiwarka

Opcje wyszukiwania     

Odnośniki

Banery

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zobacz mapę powiatu
Związek Powiatów Polskich
Aplikacja Poznajcie Kujawy
Wspieraj lokalnie - program do rozliczeń PIT
Lokalna Grupa Działania
ŚDS
ZAZ

Treść

» Radziejowska astrobaza przyciąga tłumy

Rozmowa z Januszem Wrzesińskim, emerytowanym nauczycielem fizyki

z Radziejowa, pasjonatem astronomii związanym z radziejowską astrobazą.

 

Ile osób odwiedziło dotąd astrobazę w Radziejowie?

 

Jeszcze przed otwarciem naszej astrobazy prowadziliśmy obserwacje nieba w terenie, używając teleskopów zakupionych wcześniej przez szkołę. Teraz regularnie spotykamy się w astrobazie, w każdy wtorek i czwartek, niezależnie od pogody. Tak było także w czasie wakacji szkolnych. Od początku marca zajęcia dla uczniów oraz innych osób odbyły się 110 razy. Wzięło w nich udział blisko dziewięciuset uczniów radziejowskiego Zespołu Szkół i Placówek, blisko ćwierć tysiąca uczniów innych szkół oraz ponad trzystu dorosłych pasjonatów astronomii. Warto podkreślić, że wśród odwiedzających obiekt są nie tylko klasy i grupy szkolne, ale także rodziny z dziećmi, grupy sąsiedzkie, pracownicy radziejowskich firm i instytucji, osoby indywidualne. Odwiedziły nas również grupy młodzieży z Francji, Izraela i z Niemiec.

 

W zależności od warunków atmosferycznych, pory dnia i liczby uczestników, obserwacje prowadzone są na tarasie widokowym lub pod kopułą. W nocy obserwujemy niebo za pomocą lornetki i trzech teleskopów, w dzień wykorzystujemy teleskop słoneczny Coronado. Oprócz obserwacji proponujemy też wykłady, pokazy, pracę z literaturą i komputerami, dyskusje. Zadajemy też prace domowe, polegające na rozwiązywaniu problemów astronomicznych.

 

Czym zachęcacie do udziału w waszych zajęciach?

 

Ideą astrobazy są zajęcia pod kierunkiem opiekunów, których wspierają wyznaczeni uczniowie. Myślę, że równie ważna jak korzystanie ze sprzętu  jest możliwość korzystania ze zgromadzonych tu podręczników, albumów, kalendarzy, programów komputerowych oraz elektronicznych map nieba. Astrobaza w Radziejowie powstała przede wszystkim dlatego, że już wcześniej było tu liczące się środowisko miłośników astronomii. Nasi uczniowie zajmowali czołowe miejsca w olimpiadach i konkursach astronomicznych. Obecnie, dzięki temu, że mamy i obserwatorium, i sprzęt, krąg zainteresowanych znacznie się poszerza. Tym bardziej, że materiały informacyjne poświęciły nam lokalne, regionalne i nawet ogólnopolskie media.  

 

Warto podkreślić, że możliwość realizacji wielu przedsięwzięć zawdzięczamy życzliwości i zaangażowaniu dyrekcji radziejowskiego Zespołu Szkół i Placówek i samorządowi powiatowemu. Mogliśmy liczyć na ich pomoc w wielu trudnych sytuacjach związanych z uruchomieniem astrobazy.

 

Kto w waszej astrobazie pomaga młodzieży zrozumieć i pokochać obserwację Kosmosu?

 

Pomocą służą nam przede wszystkim byli uczniowie radziejowskiego liceum, a obecnie pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wśród których są też ludzie zawodowo zajmujący się astronomią i fizyką. Serdecznie im za to dziękuję. Nawiązaliśmy też kontakt z przedstawicielami Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, ostatnio gościli u nas studenci tej uczelni.

 

Skąd wzięła się pańska pasja do astronomii?

 

Zaczęła się już w dzieciństwie. Często spoglądałem w niebo, zadając sobie pytanie skąd się wziął Wszechświat? Jakie są relacje między nim a człowiekiem? Astronomia pasjonowała mnie w liceum, a potem na studiach. Na swojej drodze życiowej spotkałem wielu ludzi, dzięki którym miałem możliwość poszerzania wiedzy i rozwijania pasji.

 

Co chciałby Pan przekazać innym lokalnym środowiskom, zainteresowanym zapewnianiem chłopcom i dziewczynom godziwych i interesujących zajęć pozalekcyjnych? 

 

Będę mówił o zajęciach takich jak nasze, bo na tym znam się najlepiej. Myślę, że zawsze warto stopniować trudności, umożliwiać kontakty bardziej zaawansowanych "przewodników wędrówek po niebie" z początkującymi adeptami, budować atmosferę sprzyjającą rozbudzaniu naukowych zainteresowań, proponować samodzielne rozwiązywanie zagadek i problemów. A nade wszystko musimy dbać o atrakcyjność pokazów.

 

 

» Astrobaza otwarta

W dniu 17 czerwca o godz. 19.00 na dziedzińcu Liceum Władysława Łokietka w Radziejowie odbyło się uroczyste otwarcie ASTROBAZY KOPERNIK połączone z rozstrzygnięciem XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej oraz ogłoszeniem wyników Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Inspiracje Słońcem”.

Radziejowskie obserwatorium astronomiczne jest efektem koordynowanego przez Urząd Marszałkowski projektu budowy czternastu tego typu obiektów. Na uroczystość odsłonięcia przybyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą. Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty reprezentowane było przez panią Kurator Annę Łukaszewską, Panią Dyrektor Delegatury we Włocławku - Małgorzatę Ćwikowska, Panią wizytator Teresę Więczkowską oraz Pana wizytatora Czesława Stawikowskiego. Ambasadę Francuską w Warszawie reprezentował Attache Pan Pascal Schaler. Gościliśmy także władze powiatu radziejowskiego, władze miasta oraz gmin powiatu.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Wicemarszałek Województwa Dariusz Kurzawa, Pani Kurator Anna Łukaszewska, członek Zarządu Województwa Sławomir Kopyść oraz Starosta Radziejowski Marian Zieliński.

  • autor: ZSiP Radziejów
  • autor: /foto:Ewelina Jaworska

Gminy powiatu

Gmina Bytoń
Gmina Dobre
Gmina Osięciny
Gmina Radziejów
Gmina Topólka
Gmina Piotrków Kujawski
Miasto Radziejów
Województwo Kujawsko-Pomorskie

Stopka